Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları


Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları kamu kaynaklarından belirli ölçülerde vazgeçme üzerine kurgulanmıştır. Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları aşağıda sıralanmıştır.

·       KDV İstisnası

·       Gümrük Vergisi Muafiyeti

·       Vergi İndirimi

·       Sigorta Primi

·       İşveren Hissesi Desteği

·       Sigorta Primi İşçi Hissesi Desteği

·       Faiz veya Kar Payı Desteği

·       Yatırım Yeri Tahsisi

·       KDV İadesi

Yatırım Teşvik konusu tüm yönleri ile değerlendirildiğinde girişimcileri cesaretlendirmeyi esas aldığı söylenebilir. Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları bu alandaki aslında çeşitli indirimleri esas alır ama teşviklerin tamamı incelendiğinde istihdamı arttırmak ve büyümeye teşvik etmek en önemli konudur. TÜRKMAHALL Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları konusunda uzman kadrosu ile işletmelere özel çözümler sunmaktadır.

Yatırım Unsurları Ne Demek

Yatırım Unsurları Ne Demek derseniz, işletmelerin çalışma şekline yön vermek adına oluşturulan cazibe alanı olarak nitelendirilebilir. Bölgesel ve sektörel anlam da bu oluşturulan cazibe alanına yönelmek uzun vadede en sağlıklı tercih olacaktır.

Yatırım Teşvik Kanunu

Yatırım Teşvik Kanunu Bakanlar Kurulunun Resmî Gazetede 19.06.2012 de yayınlanan kararı ile yürürlüğe giren ve işletmelerin devlet destekleriyle markalaşma sürecini belirleyen yasadır. Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları içerisinde KDV iadesi sadece stratejik yatırımların teşvikinde geçerlidir. Ancak kimi zaman öncelikli yatırımların teşvikinde de proje özelinde değerlendirilmektedir.

Yatırım Teşvik Belgesi işletme özelinde hazırlanan projelere kurul kararı ile verilmektedir. Bu bürokrasi kimi zaman projelerin beklentilerin çok altında ya da hiç onaylanmaması ile sonuçlanabilmektedir. Bu nedenledir ki uzman bir danışmanlık hizmeti almak çözüm sürecini ve sonuca direkt etki eder.

Yatırım Teşvik Bölgeleri

Yatırım Teşvik Bölgeleri 6 bölgeye ayrılmıştır. Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları nın uygulandığı bölgeler aşağıda sıralanmıştır.

1. Bölge: Ankara, Antalya, Bursa, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kocaeli, Muğla, Tekirdağ

2. Bölge: Aydın, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale (Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri hariç), Denizli, Edirne, Isparta, Karabük, Kayseri, Kırklareli, Konya, Manisa, Sakarya, Yalova

3. Bölge: Adana, Burdur, Düzce, Gaziantep, Karaman, Kırıkkale, Kütahya, Mersin, Samsun, Trabzon, Rize, Uşak, Zonguldak

4. Bölge: Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Elazığ, Erzincan, Hatay, Kastamonu, Kırşehir, Malatya, Nevşehir, Sivas

5. Bölge: Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat

6. Bölge: Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van, Bozcaada ve Gökçeada ilçeleri

E-Ticaretin Geleceği Üzerine

E-Ticaretin Geleceği Üzerine düşünelim, geçmiş geleceğin yol haritasıdır.

Yatırım Teşvik Sisteminde Destek Unsurları kamunun kaynaklarının doğru kullanımıyla doğru orantılıdır.

Helen Keller (27 Haziran 1880 – 1 Haziran 1968), Amerikalı pedagog ve aktivist. Bebeklik çağından itibaren kör, sağır ve dilsiz olması, onu pek çok meslektaşından ayıran önemli özelliğidir. Engellerine rağmen başardıkları, onu efsanevi bir kişilik haline getirmiştir. Beş lisan bilen, bisiklet, kano ve yelkenli ile gezintiye çıkan, yüzen, satranç oynayan Helen Keller, yazdığı makaleler ve bir dizi kitapla kendisini engellilere yardımcı olmaya adamıştır. Başta Amerikan Görme Engelliler Vakfı olmak üzere çok sayıda organizasyonda görev almış ve görevleri nedeniyle dünyanın pek çok yerine seyahat etmiştir.

Helen Keller’in üzerine düşünülmesi gereken bir sözü, “Yalnız çok az şey yapabiliriz; birlikte çok şey.”

Çığ Kaymaz

Gelecek e-ticaret Gelecek